22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЌе се први скрининг на учениците, најави Филипче

Ќе се први скрининг на учениците, најави Филипче

Во наредниот период ќе се прави скрининг на состојбата со ковид-19 во училиштата за што учениците ќе се тестираат со брзи антигенски тестови, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

„Следните денови детално ќе ја презентираме методологијата за скринингот на тестирање на учениците во основните и средните училишта. Факт е дека има одредена трансмисија, многу мала, меѓутоа сакаме да направиме еден скрининг на состојбата поради тоа што многу често децата се и асимптоматски носители. Дозволете детали за овој пристап, за методологијата, да кажеме во следните денови заради тоа што бара одредена подготовка во однос на согласност на родителите итн.“, рече Филипче.

Тој вели дека скринингот ќе ги опфати повеќето од училиштата ширум државата, а со методологијата која се подготвува ќе биде познато колкава бројка ученици во одредени училишта ќе бидат тестирани, со цел да се добие релевантен репрезентативен примерок.

Покрај скринингот во училиштата, министерот најави и анализа во однос на високата смртност од ковид-19 во земјава. Оваа анализа, вели тој, ќе одземе повеќе време, но детално ќе се анализира здравствената состојба, затоа што 73 отсто од починатите биле со најмалку две хронични болести.

„Ќе ја анализира здравствената состојба на пациентите заради тоа што 73 проценти од пациентите кои починале според нашата сегашна анализира се пациенти кои имале најмалку две хронични болести. Ова бара еден детален скрининг на здравствената состојба на населението кај нас“, рече Филипче кој наброја дека тој скрининг ќе ги опфаќа претходната здравствена состојба на пациентите, типот на хронични болести, начинот на лекување, пристапот во редовноста во земање терапии, колку често се јавуваат на контролни прегледи итн.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...