20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаШто бара продолжен кабел во орманчето за струја до Ахмети?

Што бара продолжен кабел во орманчето за струја до Ахмети?

Според сликата, од орманчето излегува продолжен кабел за кој не може да се даде соодветно објаснување освен тоа што со години се случува во Македонија.

Според правилата на ЕВН никој освен вработените во австриската компанија не смее да има пристап до орманчето за струја во делот каде не се наоѓаат осигурачите туку е сместен сајтот за мерење струја и каде што може да се дојде до бесплатна струја.

Овде јасно се гледа дека кабелот излегува од делот до кој Ахмети или било кој друг корисник на орманчето не смее да има пристап.

Тетово Сот во својот пост повикува на реакција од ЕВН која според законот мора да го провери случајот и да поднесе соодветна пријава за лидерот на ДУИ Али Ахмети или за тој што приклучил кабел во орманчето.

Австриската компанија ЕВН со години се жали дека голем број граѓани влегуваат сами во сандачињата , ги премостуваат жиците за да не плаќаат за потрошената струја.

Штетата од ваквиот криминал се цени на милиони евра годишно.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО