29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаПочина легендарниот Иван Тасовац

Почина легендарниот Иван Тасовац

Директорот на Белградската филхармонија, Иван Тасовац, вечерва почина на 55 -годишна возраст во својот дом во Белград, откако наеднаш му се слошило.

Тасовац дипломирал пијано на Конзерваториумот „Петар Илич Чајковски“ во Москва, во класата на професорот Сергеј Доренски. Тој беше директор на Белградската филхармонија од 23 март 2001-2013 година. На почетокот на 2014 година, во конкуренција за нов директор, тој беше едногласно избран за најдобар кандидат за оваа позиција.

На возраст од дванаесет години, Тасовац дебитира со оркестарите на Белградската и Загребската филхармонија. Настапувал како солист со оркестри во Италија, Швајцарија, Шпанија, Ирска, САД, Русија, Белгија. Член е на жирито на меѓународни натпревари, водеше мастер курсеви по пијано во Италија, Русија и поранешна Југославија.

Тој ја освои наградата „Дискуртон“ за 2004 година, што ја доделува претставникот на рекламната мрежа TBWA на оние кои работат поинаку од вообичаено, ги менуваат правилата и ги кршат воспоставените канони; Добитник е на повелбата „Биди добар и покажи им го на другите“ доделена од Бизнис школата за односи со јавноста за периодот јули-декември 2004 година и добитник на годишната награда за 2005 година, што ја доделува „Самсунг“. Добитник е на наградата „Придонес на годината за Европа 2009“.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...