19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаАпасиев: Римјаните го избраа Левичарот Роберто Галтиери за градоначалник

Апасиев: Римјаните го избраа Левичарот Роберто Галтиери за градоначалник

Во ист ден кога Советот на главниот град на Македонија нема да има мнозинство без нашите од Левица – Римјаните бираат левичар за градоначалник!

p.s. Не за џабе Римско право предавам 😍

Напиша Апасиев на социјалните мрежи !!

Римјани го избраа поранешниот министер за економија Роберто Галтиери за нов градоначалник, како кандидат на левицата кој го победи својот десничарски ривал Енрико Микети, обвинет за антисемитизам, покажуваат излезните анкети објавени денеска по затворањето на избирачките места.

Во вториот круг од локалните избори, Роберто Галтиери освои 59 проценти од гласовите, наспроти 41 процент за Микети, покажува излезната анкета на Институтот Опинио, пренесе РАИ.

Галтиери (55) треба да ја наследи Вирџинија Раџа, од антисистемската партија „Движење пет ѕвезди“, првата жена избрана да раководи со италијанската престолнина, која беше елиминирана во првиот круг на локалните избори.

Овој резултат е нов удар за коалицијата на десницата и екстремната десница, која ги собира Форца Италија на Силвио Берлускони, Лига на Матео Салвини и Фратели д’Италија на Џорџо Мелони.

Во првио круг од изборите, што се одржа пред две недели, десницата и екстремната десница веќе ги загубија клучните градови Милано, Неапол и Болоња. Левицата ќе победи и во Торино, главниот град на северозападниот регион Пиемонт.

Резултатите од локалните избори, на кои право на глас имаа 12,5 милиони Италијанци, не треба да влијаат врз владата на Марио Драги, која во парламентот е поддржана од широка коалиција, од левичарската Демократска партија до Лигата на Салвини.

Изборите одржани вчера и денеска се одбележани со многу ниска излезност.

Во изборната кампања доминираа теми поврзани со сообраќајот и чистотата, поточно кризата со управување на сметот.

-РИМ НЕ МОЖЕ ДА СЕ СВЕДЕ САМО НА ЗБОРУВАЊЕ ЗА ЃУБРЕТО И ДУПКИТЕ НА УЛИЦИТЕ. РИМ Е ГОЛЕМ ЕВРОПСКИ ГРАД, РЕЧЕ ГАЛТИЕРИ НА НЕГОВИОТ ПОСЛЕДЕН ИЗБОРЕН МИТИНГ ВО ПЕТОКОТ.

Кампањата на неговиот десничарски противник почна лошо затоа што минатата недела тој беше принуден да ги отфрли обвинувањата за антисемитизам, откако негова статија беше објавена во левичарски весник. Во написот што го напишал минатата година тој тврди дека Холокаустот е пообележан од другите масакри бидејќи Евреите ги контролираат банките и лоби групите што може да одлучат за судбината на планетата.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...