13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаМинистерката Радмила Шекеринска се прости од својот пријател и поранешен пратеник, Стојче...

Министерката Радмила Шекеринска се прости од својот пријател и поранешен пратеник, Стојче Ковачевски.

Вчера почина поранешниот пратеник од Струга, Стојче Ковачевски.

Голем број социјалдемократи се простуваат од него преку свои објави на социјалната мрежа фејсбук.

Меѓу нив и министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

„Засекогаш замина нашиот другар, нашиот соборец социјалдемократ, доктор по интерна медицина и поранешен пратеник Стојче Ковачевски од Струга. Споменот на овој прекрасен човек засекогаш ќе остане во нас. Неговата чесност, принципиелност, праведност и преданост го правеа посебна личност во политиката. Сочувство до семејството!“, напиша Шекеринска на Фејсбук.

И поранешниот пратеник Алил Џафероски се прости од својот поранешен колега и пратеник во уставотворното собрание од 1991 година.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...