13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаНови камери за полицијата во Македонија, вредни 1.061.000 американски долари

Нови камери за полицијата во Македонија, вредни 1.061.000 американски долари

Денес во просториите на Мобилната единица за безбедност на патниот сообраќај во Петровец, а на моја особена чест, заедно со г. Ерик Мејер, вршител на работите во Амбасадата на САД во РСМ, и г. Карл Рејшам, полициско аташе за ИЦИТАП Програмата при Одделот за правда на САД, го заокруживме проектот ,,Мобилен систем за снимање со камери”, кои ќе ги користат полициските службеници што вршат контрола и регулирање на сообраќајот, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на социјалните мрежи.

Дозволете ми во оваа прилика уште еднаш во свое и во име на МВР да им се заблагодарам на нашите докажани пријатели Владата на САД и амбасадата на САД во РСМ за нивното конзистентно и цврсто партнерство во реформирањето и развојот на македонската полиција како еден од клучните сегменти во унапредувањето на националната, но и регионалната и глобална безбедност, вели Спасoвдки.

Донацијата е вредна 1.061.000 американски долари, а е за целосно опремување со вкупно 593 камери на сите Сектори за внатрешни работи, односно на Единиците за безбедност на сообраќајот и Одделот за гранични работи – проект на ИЦИТАП програмата на Одделот за правда на Владата на нашите пријатели Соединетите Американски Држави.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...