22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаБорел со утешна награда: Не можам да ви ветам датум, но можам...

Борел со утешна награда: Не можам да ви ветам датум, но можам да ветам волја за старт на преговори

Почетокот на преговорите за членство на Македонија и Албанија во ЕУ е приоритет за Европската комисија, уверуваше нејзиниот потпретседател Жозеп Борел на заедничката прес-конференција со премиерот Ковачевски, но сепак, рече дека не може да даде ветување кога би се случиле и дали јуни е достижна цел.

Борел, кој е висок претсваник на Унијата за надворешна и безбедносна политика, тврди оти Брисел прави сѐ што може и разговара со Бугарија за надминување на спорот кој веќе две години го блокира оддржувањето на меѓувладина конференција.

-Ве разбирам, потполно ви го разбирам разочарувањето кое го чувствуваат многумина овде во Македонија. Од срце ве разбирам. Билатералните проблеми не смеат повеќе да загрозуваат процес на пристапување, дури ни ако се засновани на етничко-лингвистички согледувања. Тоа е нашата заложба. Не можам да ви ветам датум, но можам да ви ветам волја, а каде што има волја – има и начин,изјави Борел.

Итното отврање на преговорите за Македонија и Албанија не е само политичко, туку е и безбедносно прашање, смета премиерот Ковачевски според кој посетата на Борел е јасен сигнал за европска перспектива на земјава. Министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија продолжуваат да работат на отворените политички прашања, за решение во духот на европските вредности, кажа Ковачевски.

Скопје е првата станица од турнејата на Борел на Западниот Балкан, и доаѓа, како што рече, како одговор на нападот од Путин на Украина. Ја поздрави позицијата на Македонија, која застана зад санкциите и ја осуди агресијата на Русија и порача дека и овој случај е доказ дека регионот припаѓа на ЕУ.

-Ова е, се надевам, момент на будење за Европа, ова е момент кога треба да заживее процесот на проширување со земјите од Западен Балкан во Европската Унија. Знам дека имате јасни очекувања, и со право. Мораме да почнеме формални преговори за проширување со Македонија и Албанија, што е можно побрзо, се надевам уште на следната меѓувладина конференција, вели Борел.

Борел изутрината беше примен и од претседателот Стево Пендаровски кој неговата посета на Македонија и на регионот ја оцени како потврда за посветеноста и поддршката на ЕУ за Западниот Балкан, особено во светло на новата геополитичка реалност во Европа.

Од Скопје, Борел заминува во Тирана на средба со Рама, а посетата во регионот ќе ја заврши во Сараево.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...