17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаРачниот занает во Штип полека изумира, Маријана плете чорапи, но трудот не...

Рачниот занает во Штип полека изумира, Маријана плете чорапи, но трудот не се исплаќа

Детски плетени чорапи, но и чорапи за повозрасни денеска можеа да се најдат на тезгата кај Маријана од Штип. Со љубов кон она што се работи, таа вели плети за да создаде ваков производ. Во разни бои и со разни дезени беа изложените чорапи за деца. Пред камерите на М-Нет телевизија вели потребно е еден ден работа за да се исплетат чорапите, но многу ретко се бараат. Ем се продаваат по ефтина цена, ем младите не ги купуваат.

„Тие се бебешки местички и малку потешко се изработуваат, комплицирани се, секој не може да го направе тоа, треба да имаш искуство. Јас ова го работам десет години, можеби и повеќе сум на пазарот, ама слабо не знам дали нема пари народот, не знам што е причината“ – вели Маријана.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...