18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаНеготинци славеа Нова година во Кавадарци, оти седум години во градот нема...

Неготинци славеа Нова година во Кавадарци, оти седум години во градот нема организиран дочек!

Седма година по ред во Неготино нема организиран дочек на Новата година на плоштад, па поради тоа голем број на граѓани заминаа во Кавадарци за време на дочекот.

Таму, традиционално секоја година има организирана прослава
Дури и кога се угостителските локали во прашање, поголемиот дел од младите неготинци ја дочекаа Новата година во кавадаречки кафулиња, бидејќи во Неготино за време на најлудата ноќ владееше вистинска штама.

Речиси сите локали немаа организиран дочек и беа затворени, а и во центарот на градот немаше забележителна празнична атмосфера. Украсувањето е скромно, и единствена празнчна слика даваат неколкуте приватни кафулиња кои самите се потрудиле и ги украсиле своите локали со светилки.

Последен пат во Неготино на плоштад организирано се дочека 2017 година. Тогаш градоначалник беше Ванчо Апостолов.
Извор: Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Со 76 ласа за и 6 против, Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Против гласаа само пратениците од Левица.

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...