18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаВлада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и...

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на државата, стои во соопштението на Владата објавено по одржувањето на 14. седница.

– Владата ја разгледа и ја усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за прогласување на 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) за неработни денови, поради распишување избори за претседател на Македонија и избори за пратеници во Собранието. Владата, согласно информацијата, донесе заклучоци со кои ги определи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) за неработни денови за сите граѓани на територијата на Македонија – се наведува во соопштението.

Владата им препорачува на работодавците од приватниот сектор да ги спроведат овие заклучоци.

– Во Информацијата од Министерството за труд и социјална работа е посочено дека имајќи го предвид Решението за распишување избор за претседател, како и Решението за распишување избори за пратеници, потребно е секој граѓанин да може непречено да го оствари своето право на глас во избирачката единица во која е регистриран – се заклучува во соопштението.

Фото: vlada.mk

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Со 76 ласа за и 6 против, Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Против гласаа само пратениците од Левица.

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...