22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаНезаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на Јавното претпријатие „Тетово транспорт“ е незаконска, вели Даријан Сотировски, жител на градот и граѓански активист.
Неговото тврдење се заснова врз фактот дека стадионот, кој е на државен имот, е доделен на трајно користење на Општината во 2015 година, па согласно законот надлежност да дава корисничко право има само Владата, поради што локалната власт не смее да го менува, ниту да го руши.

Сотировски потенцира дека недостасува и потребна документација, поради што поднел преставки до Уставниот суд, како и до Државното правобранителство, кое ги потврдило неговите наводи.
Сотировски вели дека кога граѓаните би биле гласни, правниците упорни, а институциите внимателни и ажурни не би се уништувал неповратно државниот имот.

Телма побара став од Општина Тетово преку маил за изнесените наводи, но до затворањето на прилогот не добивме одговор.

Инаку, на 12-ти минатиот месец Општината организираше настан на стадионот на кој на видео презентација беше прикажано како ќе изгледа по реконстукцијата. Се одигра ревијален фудбалски натпревар и настап на музичари само на албански јазик, а градоначалникот лично со багер го започна рушењето на дел од трибините.

Данијела Билбилоска Телма Телевизија..

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...