22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24) со просек 4.0 на реномираниот Харвард. Александар беше дел од програмата за лидерство во образование, организации и претприемништво и истражуваше како технологијата може да се искористи за обезбедување квалитетно образование на глобално ниво, со посебен акцент на користењето на вештачка интелигенција (AI).

”Со оваа диплома, ја продолжувам низата на први работи во моето семејство, почнувајќи од желбата да станам првиот претприемач во моето семејство, основајќи организација кога имав само 19 години до првиот кој дипломира на факултет а сега, и да магистрира. Неколкуте прекрасни наставници како и упорноста на моите родители да ми обезбедат квалитетно образование, и покрај сиромаштијата, го променија текот на мојот живот.

Ова е подарок што сакам да го пренесам на другите деца ширум светот и се надевам оваа диплома ќе ми овозможи да ја остварам таа мисија.Во иднина, носам голема одговорност, да преку моќта на квалитетното образование ја променам судбината и на други деца, кои можеби живеат слична приказна како мојата.

Уште еднаш, благодарен сум на сите за вашата поддршка и љубов!” напиша Александар на социјалните медиуми.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...