8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаUncategorized @mkЕксклизивно фото: Шилегов започна со рачно пробивање на тунелите под Кале

Ексклизивно фото: Шилегов започна со рачно пробивање на тунелите под Кале

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, уште лани најави дека во текот на идниот месец ќе биде распишан тендер за изработка на проект за двата тунели кои што ќе бидат пробиени под Скопската тврдина кај лизгалиштето, ќе минуваат под Музејот на современа уметност и ќе излезат на улица “Самоилова” кај семафорите во Ромското Маало на Тетовска трошарина. Идејата за тунел под Кале и пробивање на булеварот “Св. Климент Охридски” постои уште во 1955 година. Шеесетгодишната идеа за изградба на тунели под скопското Кале  конечно доби реализација. Градоначалникот денес почна рачно да го копа тунелот. 🙂

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...