7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаПред Велигден поскапеа раноградинарските производи на пазарите

Пред Велигден поскапеа раноградинарските производи на пазарите

Жителите од југоисточниот регион во државата, особено од општините Гевгелија,
Валандово, Богданци и Дојран посочуваат дека со години наназад станува пракса
пред Велигден драстично да поскапуваат малопродажните цени на
раноградинарските производи.
Дека таа пракса веќе се претвора во традиција, денеска најдобро почувствуваа
валандовчани кои на пазарниот ден во Валандово беа принудени пролетната зелка да
ја купуваат по 50 денари за парче, за краставиците од втора класа да плаќаат по 60
денари за килограм, а за доматите дури по 120 денари за килограм.
Ништо подобро не очекуваат ниту гевгеличани кои дури се уверени дека и тие утре
на пазарниот ден во Гевгелија ќе го почувствуваат ударот врз сопствениот џеб.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...