9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Ниво на безбедност во Македонија: Со камен е убиен холандски инвеститор.

Ниво на безбедност во Македонија: Со камен е убиен холандски инвеститор.

Translate (Eng):[gtranslate]

Работник го убил работодавецот Холанѓанец, сопственик на расадник во селото Прељубиште, тетовско, соопшти Обвинителството. Убиството се случило денеска во 13:30 часот, а убиецот на 60-годишниот државјанин на Кралството Холандија е 45-годишен жител на тетовското село Јанчиште. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово врши увид на местото на убиството.

„Осомничениот вработен во расадникот најпрвин започнал вербална расправија, а потоа и физичка пресметка со работодавачот. Притоа, тој му задал удар со камен во главата и му нанел смртоносни повреди. Јавниот обвинител издаде наредби за обезбедување на траги и нивно натамошно вештачење и наредба за обдукција на починатото лице, а одземени се и видео записи од мобилен телефон на очевидец на настанот. Осомничениот е лишен од слобода, а истрагата во обвинителството продолжува до целосно расчистување на случајот“, соопшти Обвинителството.

РЕКЛАМА