8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСпортЛиверпул ја освои Лигата на шампионите

Ливерпул ја освои Лигата на шампионите

Ливерпул со 2-0 ја доби пресметката со Тотнем во Мадрид, „црвените” ја завршија фантастичната сезона со трофеј и се радуваат на триумф во Лигата на шампионите.

По само дваесетина секунди игра на Ванда Метрополитано се случи спорна ситуација, топката го погоди Сисоко во рака а судијата покажа на белата точка и покрај тоа што фудбалерот на Тотнем немаше намера и топката го удри најпрво во гради па потоа во рака.

Мохамед Салах ја искористи најстрогата казна и донесе водство од 1-0 за „црвените“. Веројатно сите очекуваа раниот гол да донесе отворен фудбал и атрактивна пресметка, но двата тима потфрлија во продолжението.

Шансите беа малку, Алисон и Лорис немаа многу работа. „Спарси“ дури во 80. минута на тест го ставија Бразилецот со два шута, најпрво од далечина распали Сон а потоа и Лукас, кој лошо ја закачи топката и биеше по земја и по средината од голот.

Ериксен се обиде да го изненади Алисон од слободен удар од косо, но голманто повторно беше на висината на задачата.

Мечот сепак беше решен предвреме, со гол на Ориги, кој оваа сезона постигна неколку клучни погодоци. По еден корнер, Тотнем лошо расчисти, а напаѓачот прецизно биеше по земја за 2-0.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...