Заев и Борисов се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов денеска положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас” во Скопје по што ги разгледаа фреските и иконостасот во црквата.

 

На поклонувањето на гробот на македонскиот револуционер беа присутни и министрите за надворешни работи на двете земји Никола Димитров и Екатерина Захариева.

Борисов, кој престојува во еднодневна посета на земјава, потоа замина на средба со претседателот на Македонија Стево Пендаровски од каде заедно со премиерот Заев ќе се упатат во Дојран каде што ќе положат цвеќе на споменикот на полковник Константин Каварналиев.

Со тоа ќе заврши официјалната посета на премиерот Борисов по повод двегодишнината од потпишувањето на Договорот за добросоедство, пријателство и соработка меѓу двете земји што беше потпишан на 1 август 2017 година во Скопје.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here