7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаUncategorized @mkВо најголемата општина во Маврово нема ниту едно прваче

Во најголемата општина во Маврово нема ниту едно прваче

Во долнореканското село Велебрдо, едно од најголемите во општина Маврово и Ростуше за новата учебна година не е запишано ниту едно прваче. Истата судбина ја  дели и селото Јанче.

Ова за МИА го изјави Илбер Имероски одговорен во секторот за образование во општината.

– За учебната 2019/2020 година во четирите деветолетки и нивнте подрачни учлишта, запишани 57 првачиња, што е речиси на исто ниво како и  минатата учебна година. Но, за прват нема првачња во подрачните училишта во споменатите две села – вели Имероски.

Од вкупниот број најмногу првачиња или 31 има во ООУ„Блаже Конески“ во село Скудриње, од кои 17 во училиштето во ова село, 10 во подрачното училишта во селата Присојница и четири во Аџиевци.

Во ООУ „Ѓорѓи Пулески“ во Ростуше запишани се вкупно 15 првачиња, од нив 12 во училиштето во Ростуше и три во подрачното училиште во Требиште.

Во склоп на ООУ„Јосип Броз-Тито“ во Жировница, во кое функцонираат и две подрачнi училишта запишани се осум првачиња, од нив во Жировница четири, каде наставата се изведува на македонски наставен јазик, како и во селото Врбјани и во Сенце четири на албански наставен јазик, додава Имероски.

Во ООУ„Денче Дејаноски“,во Маврови Анови запишани се три првачиња, едно во училиштето во Маврово и по едно во двете подрачни училишта.

Намалувањето на бројот на првачињата, но и на учениците во целина во оваа општина е поради масовната миграција на жителите, пред се во западно европските земји, а дел и во Гостивар и Скопје.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...