28.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Група луѓе од Кичево градат куќа на социјално загрозено семејство

Група луѓе од Кичево градат куќа на социјално загрозено семејство

Translate (Eng):[gtranslate]

На иницијатива на месната заедница на селото Длапкин дол се гради нова куќа на социјално загрозено семејство од ова село.
– Како месна заедница одлучивме да им помогнеме бидејќи живеат во лоши услови. Не сакаме јавно да објавиме за кое семејство се работи, но собравме пари од жителите на селото. Секој даде колку мислеше, но најголем дел од средствата се собрани од печалбарите на нашето село. Помогнаа и многу други хумани луѓе и компании од Кичево и Кичевско. Куќата ќе има три соби, кујна и санитарен јазол. Донации доаѓат скоро секојдневно, вели Ќамил Рушити од раководството на месната заедница.
Тој се надева дека пред зимата ова семејство ќе успее да се всели во новиот дом.

РЕКЛАМА
- Реклами -