8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаДали Велија Рамковски ќе е новиот директор на 1ТВ?

Дали Велија Рамковски ќе е новиот директор на 1ТВ?

Се прават обиди да се рестартира „1ТВ“, со продажба на телевизијата, откако неофрмалниот сопственик Бојан Јовановски познат како Боки 13 беше уапсен како осомничен во случајот „Рекет“.

Ексвработени во телевизијата за „А1он“ велат дека пред неколку дена биле на состанок, каде разговарале со човек кој се претставил како нов газда на телевизијата.

Истовремено, Бане Поповиќ сопственик на „Томато продукција“ која ги изнајмуваше просториите на „1ТВ“ за „А1он“ вели дека телевизијата е иселена од неговата зграда.

Но вчера на Јутјуб се појави видео со наслов „Духот на А1“ во кое Велија Рамковски, сопственикот на некогашната национална телевизија А1 имаше свое обраќање кон јавноста.

Ведриот и ентузијастички дух кај Рамковски се веднаш воочливи по пуштањето на видео материјалот, а тој во првиот дел од своето обраќање решава да ги сподели своите размлислувања за медиумите зошто како што вели тој “медиумите се еден од главните фактори за развивање на демократските процеси во секоја држава“.

Рамковски искрено и без влакна на јазикот вели дека медиумите во времето на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски биле поделени на оние кои стравуваат дека ќе бидат затворени од страна на владејачката партија, како што било случај со А1 и оние кои биле наклонети кон власта.

Тој тврди дека за да има баланс и за да постои демократија во медиумите потребно е да има онакви кои ги прикажуваат добрите работи во државата, но и оние кои не ги кријат лошите работи затоа што се плашат дека ќе бидат затворени.

Во продолжение погледнете го целосно видео материјалот кој Рамковски го објави на својот Јутјуб канал:

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...