9.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев до ЕУ: Доколку нема датум за преговори губите вие.

Заев до ЕУ: Доколку нема датум за преговори губите вие.

„Работевме многу и спремни сме за соочување со сите предизвици што ги носи процесот. Немојте да ни ги гасите светлечките звезди!“, со овие зборови, премиерот Зоран Заев им се обрати на лидерите на земјите членки на Европската Унија кои утре и задутре треба да одлучат за датум за преговори за нашата земја.

Заев ги истакна последиците од евентуалното одлужување, а меѓу најопасните ги спомна спроведувањето на Преспанскиот договор, довербата на нашите граѓани кон ЕУ и оставањето простор за регресивните сили и третите страни во регионот.

“Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ефекти. Ќе има високо ниво на разочарување кај граѓаните и меѓу членовите во Парламентот кои го поддржаа Преспанскиот договор. Да не заборавиме дека спроведувањето на Преспанскиот договор е поврзано со отворањето на поглавјата за Европската Унија. Сакам добронамерно да предупредам дека ако не се испорача очекуваната и заслужената позитивна одлука тогаш кредибилитетот на ЕУ и довербата на нашите граѓани кон Унијата може да бидат ставени впод знак прашалник. Ова со сигурност ќе ги поттикне регресивните сили во земјата и ќе го зајакне интересот на третите страни во регионот. Ако ЕУ покаже отсуство на волја или слабост за Западен Балкан, тогаш третите страни ќе го пополнат вакуумот”, изјави Заев.

А. Зеќири

цивил медиа

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...