8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаВерушевски доби 42 илјади евра отштета

Верушевски доби 42 илјади евра отштета

По околу 120 евра за секој ден минат во притвор отштета. Верушевски, екс разузнавачот, а сегашен советник за безбедност во кабинетот на Заев, не дојде во граѓанскиот суд да ја слушне одлуката за притворот кој го одлежа во неуспешниот случај Пуч, кога претходната власт со приказната за шпионажа сакаше да го претрка објавувањето на бомбите.

Верушевски бараше 67 илјади евра, но му беа досудени 42 илјади евра затоа што судот утврди дека со неоправданиот притвор му е нарушена честа, угледот, достоинството. Отштетата за притворот се плаќа од државниот буџет, од парите на граѓаните, а не од оние кои погрешиле. Речиси цела 2015-та Верушевски ја мина во притвор, а отштета од државата од над 17 илјади евра доби и неговата сопруга Соња Верушевска затоа што тие беа семејно гонети од власта на Груевски.

telma

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...