14.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Верушевски доби 42 илјади евра отштета

Верушевски доби 42 илјади евра отштета

Translate (Eng):[gtranslate]

По околу 120 евра за секој ден минат во притвор отштета. Верушевски, екс разузнавачот, а сегашен советник за безбедност во кабинетот на Заев, не дојде во граѓанскиот суд да ја слушне одлуката за притворот кој го одлежа во неуспешниот случај Пуч, кога претходната власт со приказната за шпионажа сакаше да го претрка објавувањето на бомбите.

Верушевски бараше 67 илјади евра, но му беа досудени 42 илјади евра затоа што судот утврди дека со неоправданиот притвор му е нарушена честа, угледот, достоинството. Отштетата за притворот се плаќа од државниот буџет, од парите на граѓаните, а не од оние кои погрешиле. Речиси цела 2015-та Верушевски ја мина во притвор, а отштета од државата од над 17 илјади евра доби и неговата сопруга Соња Верушевска затоа што тие беа семејно гонети од власта на Груевски.

telma

РЕКЛАМА
- Реклами -