4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаСкандал: Вицепремиерот и министер за одбрана Каракачанов забранува активности на македонско национално...

Скандал: Вицепремиерот и министер за одбрана Каракачанов забранува активности на македонско национално малцинство во Бугарија

Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов сигнализираше до јавниот правобранител Сотир Цацаров за обидите за создавање македонско национално малцинство во Бугарија, според прес-центарот на ВМРО чиј лидер е тој.

Според најавата, опасната активност ја спроведуваат две невладини организации, регистрирани во Благоевград, кои во своите статути имаа цели и задачи слични на забранетата партија ОМО “Илинден”-Пирин. Меѓу основачите на здружението се и луѓе од раководството на засегнатата организација, се вели во текстот.

Каракачанов побара од јавниот правобранител да престане со регистрацијата на двете здруженија – Граѓанското општество за заштита на основните индивидуални човекови права и античките Македонци. Таквата можност е достапна во согласност со одредбите на Законот за непрофитни правни лица, се наведува во огласот.

Според Каракачанов, невладините организации биле регистрирани во Благоевград на почетокот на август. Во нивните мотиви за основање, основачите рекоа дека ќе спроведат активности за поддршка во различни насоки на македонското национално малцинство во Бугарија, се вели во соопштението. Двете здруженија се регистрирани за активности за македонското национално малциство во Пиринска Македонија.

Каракачанов наведува „опасни сличности на активностите спроведени пред години со забранети со пресуда на ОМО “Илиндеn”- Пирин, како главни мотиви во сигналот, опасни пропагандни активности кои отворено водат кон сепаратизам и спроведување на процесите на формирање малцинства, што е спротивно на Уставот на Република Бугарија “.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...