9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонка Китанова од Штип, веќе 10 години Нова Година ја пречекува сама

Македонка Китанова од Штип, веќе 10 години Нова Година ја пречекува сама

Македонка Китанова од Штип, веќе 10 години Нова Година ја пречекува сама. На неа друшто во пензионерскат соба и прави само вклучениот телевизор:
„Овие 10 години сама си чекам Нова Година, седам си , направам си јадење ,јадам , преспивам дел ден, ако треба цела ноќ си седам “изјави Македонка Китанова
Новогодишниот декор во собата на Китанова, одамна го нема. Интересот за украсување исчезнал кога таа останала сама. Заедно со децата, заминала и желбата да се долови празнична атмосфера:
„Немам такви работи , не ми е сега интересно, порано децата кога беа и внуците доваѓаа ,на сестра , на браќа доваѓаа и сега доваѓаат но бегаа во странство , они украсуваа.Еве овде има мајмун свире си тој, има други играчки, јас не украсувам“изјави Македонка Китанова
Но Китанова не е ниту малодушна ниту разочарана. Таа се уште се надева дека новогодишните празници ќе ја израдуваат со некаков подарок која таа со задоволство ќе го прими:
„Епа сега и јас подарувам, кој сака нека дојде , нека ми подаре,а и јас прифаќам и јас подарувам на некој што се може,што не тоа е“изјави Македонка Китанова
Годинава, среќата е на нејзина страна. Подарокот, овој пат пристигна од општина Штип од каде за Китанова ќе организираат новогодишен дочек. За неа е обезбедено место во еден од штипските ресторани..

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...