6.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаСкопската Зоолошка ќе добие бел лав и бела лавица

Скопската Зоолошка ќе добие бел лав и бела лавица

Во скопската зоолошка градина пристигна женката лавица Бела од Германија, а се очекува следната недела да биде донесен и мажјакот Чака кој ќе пристигне од Франција.

Директорот на Зоолошката, Ѓорѓи Галетановски откри дека во наредниот период имаат план да донесат бели тигри и други бели видови на животни.

„За прв пат во Скопје и Македонија ќе има бели лавови. Планираме да донесеме бели тигри и други бели видови. Град Скопје вложува и Европа се залага за што побрзо, нашата Зоолошка да биде европска. Ние сакаме годинава да достигнеме максимална посетеност на скопската Зоолошка“, вели Галетановски.

Скопската зоолошка градинава обезбеди живеалишта според светски стандарди за овие лавови кои се редок вид.

Во моментов, во светот има околу 300 бели лавови, а најраспространети се во југозападниот дел на Јужна Африка во природниот резерват Санбона. Еден ваков лав може да чини и до 138.000 долари.

Иако многумина ќе помислат, сепак научно е докажано дека белите лавови не се албиноси.

Според една стара легенда, белиот лав бил заштитник на африканските племиња. Тој ги заштитувал од болести. Според преданието додека има бели лавови на земјата, нема место за грижа кај луѓето.
Во Африка, а особено во Тимбавати, белите лавови се сметаат за свети животни.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...