8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаАхмети - Албанската опозиција да се обедини против македонците, да не губи...

Ахмети – Албанската опозиција да се обедини против македонците, да не губи мандати?

Ахмети уште еднаш ја повика албанската опозиција да се обедини со цел да не се изгубат мандатите кај Албанците.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средба со граѓаните на Сарај ги коментираше последните случувања во албанската опозиција.

– Слушам гласови како се караат дека овој бил ДУИ тој бил ДУИ, овие малите кои избегале од големата соба сите биле во ДУИ. И навистина ДУИ е голема соба. Не се карајте туку дојдете во својот дом, не седете по улици – рече Ахмети.

Ахмети уште еднаш ја повика албанската опозиција да се обедини со цел да не се изгубат мандатите кај Албанците.

– Срам ми е пред меѓународните делегации. Шест албански делегации, две македонски. Изгубивме 10 мандати, не ДУИ туку Албанците. Не е време да се караме за столчиња, уште работа имаат Албанците за целосна еднаквост во овие простори. Затоа другите ги сакаат поделени и тоа е нешто што не треба да го дозволат Албанците – изјави лидерот на ДУИ.

Ахмети побара од противничките партии да се натпреваруваат со ДУИ преку дела и концепти, а не преку лаги и измислици.

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...