8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЃорги Колозов бил мета на тајните служби- Удба му дишела во врат,...

Ѓорги Колозов бил мета на тајните служби- Удба му дишела во врат, поради неговиот јавно искажан став.

Еден од најпознатите македонски актери Ѓорги Колозов бил еден од илјадниците македонски граѓани кои биле на мета на поранешната тајна служба. Документите од досиејата на УДБА што неодамна ги објави Државниот архив откриваат дека голем број уметници и актери биле следени и обработувани од полициските служби само поради нивните јавно искажани ставови.

Од објавените документи во досието на Колозов јасно се гледа дека тој бил следен уште од времето додека студирал.

Во прилог на документацијата се и белешките што своерачно ги пишувале лицата задолжени за неговото кодошење. Според овие записи, Колозов било обвинуван за наводно бугарофилство. Во текстот се посочува дек тој често патувал во Софија, а на Факултетот за драмски уметници зборувал бугарски со свој колега.

Во една од полициските белешки на изворот, во тоа време исто така студент е опишана една случка од 1976 година во бифето на Народниот театар во Куманово. Причина за настанот било тоа што Колозов прашал зошто е масовната инвазија патување во Грција и дали луѓето што патуваат таму знаат каде одат.

Понатаму во белешката, во која се бара Колозов да биде земен на одговорност, е опишан разговор во кој Колозов тврдел дека Грција, наспроти Бугарија вршела терор и насилство врз Македонците.
Досието на Колозов е едно од деветнаесетте досиеја објавени во томот посветен на уметниците. Меѓу нив се и случаите на Шишков, Гане Тодоровски, Анте Поповски, Миле Неделковски…
Од архивските документи се чита дека за нивно следење биле ангажирани голем број лица, како нивните секретарки, па се до роднини и соседи кои постојано давале информации на УДБА за секој нивни збор или движење. Уметниците биле следени преку добро организирани мрежи, а како форми на притисок постојано биле користени методите за цензура на нивната мисла.

република.мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...