3.6 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Здравје и убавина Eвакуирана македонска државјанка од Вухан, Кина

Eвакуирана македонска државјанка од Вухан, Кина

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонска државјанка, врз основа на доброволна согласност, а со посредство на амбасадите на Македонија во Пекинг и Париз, успешно е евакуирана од кинескиот град Вухан. Нејзината здравствена состојба е добра, не постојат симптоми на коронавирусот, соопшти МНР.

„Постапката на евакуацијата беше спроведена преку приклучување кон Програмата за евакуација на Франција, која за оваа намена организираше специјален лет што денеска слета во воена база на југот во Франција. Пред да го продолжат патот до своите матични држави, патниците ќе бидат евакуирани во помал град на југот на Франција, каде ќе подлежат на задолжителен карантин во трaење од 14 дена, што е воспоставен протокол за евакуација на сите патници од Вухан.

 

РЕКЛАМА

Министерството за надворешни работи е во постојана комуникација со евакуираната патничка преку надлежните амбасади во Пекинг и Париз, како и преку властите на соодветните држави, се вели во соопштението.