5.7 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија Полицијата држи под надзор 310 лица во самоизолација, од кои 82 се...

Полицијата држи под надзор 310 лица во самоизолација, од кои 82 се од Охрид

Translate (Eng):[gtranslate]

310 граѓани кои се во самоизолација и кои биле во контакт со лица заразени со коронавирусот се наоѓааат под полициска присмотра.

Освен Дебар и Центар Жупа, кои се целосно под изолација, само во Скопје полицијата обезбедува 173 лица, 82 во Охрид, а МВР надгледува и граѓани во самоизолација во Битола, Тетово, Струмица, Куманово и во Штип.

Лицата кои нема да ја почитуваат оваа мерка ќе одговараат пред Законот, се закани министерот за внатрешни работи.

РЕКЛАМА

“Врз основа на анализа на ризик, но и по случаен избор, МВР ќе спроведува ригорозни контроли дали овие лица за кои е издадена ваква наредба ќе ја почитуваат. Доколку се утврди непочитување, ќе поднесеме соодветна пријава за пренесување на заразна болест и за непочитување на прописи за време на епидемија”

По информациите дека во Долно Лисиче, Сингелиќ, но и во струшките села има сомнителни лица вратени од Италија, а не се во изолација и ги избегнуваат медицинските екипи, МВР најави бесплатна телефонска линија 0800 00 201 која ќе работи 24 часа, но и електронска адреса [email protected], каде што граѓаните ќе можат да пријавуваат прекршување на препораките од Владата.

сител

- Реклами -