6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаПолицијата држи под надзор 310 лица во самоизолација, од кои 82 се...

Полицијата држи под надзор 310 лица во самоизолација, од кои 82 се од Охрид

310 граѓани кои се во самоизолација и кои биле во контакт со лица заразени со коронавирусот се наоѓааат под полициска присмотра.

Освен Дебар и Центар Жупа, кои се целосно под изолација, само во Скопје полицијата обезбедува 173 лица, 82 во Охрид, а МВР надгледува и граѓани во самоизолација во Битола, Тетово, Струмица, Куманово и во Штип.

Лицата кои нема да ја почитуваат оваа мерка ќе одговараат пред Законот, се закани министерот за внатрешни работи.

“Врз основа на анализа на ризик, но и по случаен избор, МВР ќе спроведува ригорозни контроли дали овие лица за кои е издадена ваква наредба ќе ја почитуваат. Доколку се утврди непочитување, ќе поднесеме соодветна пријава за пренесување на заразна болест и за непочитување на прописи за време на епидемија”

По информациите дека во Долно Лисиче, Сингелиќ, но и во струшките села има сомнителни лица вратени од Италија, а не се во изолација и ги избегнуваат медицинските екипи, МВР најави бесплатна телефонска линија 0800 00 201 која ќе работи 24 часа, но и електронска адреса [email protected], каде што граѓаните ќе можат да пријавуваат прекршување на препораките од Владата.

сител

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...