30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Филипче: За рекордно време успеавме да го направиме теренот за монтажната болница...

Филипче: За рекордно време успеавме да го направиме теренот за монтажната болница со капацитет до 130 болнички кревети.

Translate (Eng):[gtranslate]

Деновиве се спроведе вистинска акција со големи човечки напори и одлична меѓуинституционална соработка. Голема благодарност до сите што учествуваа во овој процес!

Се подигнува монтажна болница со капацитет до 130 болнички кревети до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби., напиша на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче, при што објави ид галерија од моменталната состојба на терен.

 

РЕКЛАМА

 

 -Со оваа болница клиниката се штити од преоптовареност, а даваме можност на медицинскиот персонал соодветно да ги распореди сопствените ресурси во борбата за превенција и заштита на населението од коронавирус- напиша министерот.

Деновиве се спроведе вистинска акција, пишува министерот, со големи човечки напори и одлична меѓуинституционална соработка. Голема благодарност до сите што учествуваа во овој процес!

-Со помош на Армијата и нејзината механизација, екипите на ЈП „Улици и патишта“ и инженерите од Проектната единица при Министерството за здравство во рекорден рок го подготвија теренот и овозможија пристап до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби за брзо справување со коронавирусот- посочи Филипче.

слободен печат

- Реклами -