5.9 C
Ohrid
сабота, април 10, 2021
Почетна Македонија Повторно ќе се удри по џебот на народот: Државата размислува на уште...

Повторно ќе се удри по џебот на народот: Државата размислува на уште едно зголемување на акцизата за гориво.

Translate (Eng):[gtranslate]

Да се зголеми акцизата на нафетните деривати со што државата ќе собере повеќе пари во буџетот, бара Стопанската комора на Македонија. Барањето е постојната акциза за безоловен бензин да се зголеми за два денара на износ од 23,692 денари, акцизата за гасно масло кое се користи како погонско гориво (евродизел гориво) да се зголеми за два денара на износ од 17,121 денари, додека акцизата за гасното масло што се користи како гориво за греење (екстралесно гориво) да се изедначи со акцизата за дизел горивото, односно да изнесува 17,121 денари. Татјана Штерјова, директор на Дирекцијата на здруженија и регионални комори вели дека со предложените мерки, во просек во државниот буџет, по основ на акцизи и ДДВ од продажбата на нафтените деривати, на месечно ниво би се прибрале средства поголеми за 3,8 милиони евра, односно 46,2 милиони евра на годишно ниво.

РЕКЛАМА
- Реклами -