15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЧетири сестри од кумановската болница позитивни на коронавирус

Четири сестри од кумановската болница позитивни на коронавирус

Четири лица од 13-темина новозаразени во Куманово во последните 24 часа се медицински лица од тамошната болница.

Станува збор за две медицински сестри од гинеколошко-акушерското одделение и две сестри од инфективниот оддел.

Досега 22 лица здравствени работници од Куманово се заболени од ковид-19, а околу 80 се во самоизолација.

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи позитивни на коронавирусот. По градови: во Скопје има 12 нови заразени, во Куманово – 13, Прилеп – 8, Тетово – 1, Струга – 2 , Велес – 8, Кочани – 1, Пробиштип – 1. Вкупниот број на заразени во земјава изнесува 663. 30 лица починаа како последица на компликации од болеста.

360 степени

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...