9 C
Ohrid
понеделник, април 19, 2021
Почетна Македонија Четири сестри од кумановската болница позитивни на коронавирус

Четири сестри од кумановската болница позитивни на коронавирус

Translate (Eng):[gtranslate]

Четири лица од 13-темина новозаразени во Куманово во последните 24 часа се медицински лица од тамошната болница.

Станува збор за две медицински сестри од гинеколошко-акушерското одделение и две сестри од инфективниот оддел.

Досега 22 лица здравствени работници од Куманово се заболени од ковид-19, а околу 80 се во самоизолација.

РЕКЛАМА

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи позитивни на коронавирусот. По градови: во Скопје има 12 нови заразени, во Куманово – 13, Прилеп – 8, Тетово – 1, Струга – 2 , Велес – 8, Кочани – 1, Пробиштип – 1. Вкупниот број на заразени во земјава изнесува 663. 30 лица починаа како последица на компликации од болеста.

360 степени

- Реклами -