20.2 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаНарачаните 31 респиратори за жал нема да пристигнат во Македонија

Нарачаните 31 респиратори за жал нема да пристигнат во Македонија

Двете компаниите кои го добија тендерот за набавка на 31 респираторна машинa го известиле Министерството за здравство дека нема да бидат во можност да ги испорачаат респираторите согласно договорот, информираше денеска Министерството.

Од овие причини, велат оттаму, јавната набавка ќе биде поништена и повторно распишана.

Од Министерството потсетуваат дека земјава доби 12 респираторни машини од Европската Унија, со што се надополнија посточеките капацитети и заедно со нив во моментов во здравствените институции ширум земјата има на располагање преку преку 130 респираторни машини. Во моментов на респираторна машина се приклучени вкупно 11 пациенти, со што капацитетите се исполнети нешто помалку од 10%, додаваат од Министерството за здравство.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...