19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаАмерика пред граѓанска војна . Полицијата клекна пред демонстрантите

Америка пред граѓанска војна . Полицијата клекна пред демонстрантите

Демонстрантите и полицијата се судрија и во Њујорк, Филаделфија, Лос Анџелес и Атланта, поради што градските власти, како и властите во Мајами и Чикаго, прогласија полициски час.

Полицајци во Њујорк и во окрузите Флинт и Мичиген клекнаа на улица пред демонстрантите кои протестираат поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд кој беше убиен од полицаец, иако не бил вооружен.

Со ваквиот гест полицајците сакаа да покажат солидарност со огорчените демонстранти и покажаа дека се против насилство, истовремено оддавајќи му почит на Флојд.

Меѓу нив беше и шефот на полицијата во Бруклин Џефри Мадреј, кој е Афроамериканец.

Некои од демонстрантите им довикуваа „благодарам“ на полицајците, а еден од демонстрантите на глас прочита имиња на други Афроамериканци убиени од полицајци без прoвокација.

Немирите низ земјата ги ставија САД на работ на граѓанска војна. Групи незадоволни граѓани имаше на протестите во Далас, Лас Вегас, Сиетл, Мемфис и на други место, дури и во Вашингтон пред Белата куќа. Тие извикуваа „Животите на црнците се важни“ (Black lives matters) и се соочиja со полицајците опремени со штитови и полиција на коњи пред оградата на Белата куќа.

Избувна и пожар во близина на Белата куќа, веднаш по завршувањето на полицискиот час. The Guardian пишува дека пожарот избувнал во подрумот на црквата на св. Јован која од 1816 се нарекува и „црква на претседателите“. Пожарникарите на градот Вашингтон за кратко време го ставиле пожарот под контрола.

Полицаецот кој го уби Флојд,  Дерек Шовин, е уапсен, но Американците сакаат неговото обвинение да биде за убиство со умисла и да бидат уапсени тројцата други полицајци кои учествува при апсењето.

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...