18.3 C
Ohrid
недела, септември 26, 2021
Почетна Македонија Акцизата за бензните се намалува за еден денар. За дизелот останува иста.

Акцизата за бензните се намалува за еден денар. За дизелот останува иста.

Translate (Eng):[gtranslate]

Акцизата за бензните се намалува за еден денар. За дизелот останува иста. Регулаторната комисија за енергетика информира дека заради растот на цената на бензините на светските берзи, исполнети се условите за намалување на акцизата. Во април, Владата донесе уредба со законска сила со која оваа давачка се зголеми за три денари. Целта беше да се зголемат приходите во буџетот во услови на корона криза. Со одлуката се предвидува таа да се намалува за еден денар како што расте цената на светските берзи. Цената на дизелот се уште не е доволно висока за акцизата да се намали и за ова гориво.

Разликата во денари е 10 денари кај бензините, 9 кај дизелот.

Вкупното намалување на бензините до ноќеска на полноќ ќе изнесува денар и половина и сега 95 ќе чини 60, а 98 62 денари за литар. Дизелот ќе чини 53 денари за литар.

РЕКЛАМА

Регулаторна идната недела ќе дефинира кога ќе има и нова цена за струјата. Промената беше одложена во предизборниот период. Бислимовски вели дека приходите кај енергетските компании се намалени, но ако има потреба повторно ќе препорачаат да нема исклучување.

Иднта недела ќе се одлучува и за новата цена на парното.

сител

- Реклами -