22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаАкцизата за бензните се намалува за еден денар. За дизелот останува иста.

Акцизата за бензните се намалува за еден денар. За дизелот останува иста.

Акцизата за бензните се намалува за еден денар. За дизелот останува иста. Регулаторната комисија за енергетика информира дека заради растот на цената на бензините на светските берзи, исполнети се условите за намалување на акцизата. Во април, Владата донесе уредба со законска сила со која оваа давачка се зголеми за три денари. Целта беше да се зголемат приходите во буџетот во услови на корона криза. Со одлуката се предвидува таа да се намалува за еден денар како што расте цената на светските берзи. Цената на дизелот се уште не е доволно висока за акцизата да се намали и за ова гориво.

Разликата во денари е 10 денари кај бензините, 9 кај дизелот.

Вкупното намалување на бензините до ноќеска на полноќ ќе изнесува денар и половина и сега 95 ќе чини 60, а 98 62 денари за литар. Дизелот ќе чини 53 денари за литар.

Регулаторна идната недела ќе дефинира кога ќе има и нова цена за струјата. Промената беше одложена во предизборниот период. Бислимовски вели дека приходите кај енергетските компании се намалени, но ако има потреба повторно ќе препорачаат да нема исклучување.

Иднта недела ќе се одлучува и за новата цена на парното.

сител

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...