19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПолицијата конечно го пронајде сопственикот на дивоградбата кај Мавровка

Полицијата конечно го пронајде сопственикот на дивоградбата кај Мавровка

Единицата за економски и компјутерски криминал до надлежното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против М.А. (34) заради постоење на основано сомневање дека пријавениот е сторител на кривично дело „бесправно градење” по чл.244-а од КЗ на објект бесправно изграден на бул. „Гоце Делчев“ на платото пред ДТЦ Мавровка во Скопје.

Од страна на СВР Скопје- Единица за економски и компјутерски криминал во координација со ОЈО- Скопје беа преземени соодветни мерки и активности во насока на утврдување на постоење основи на сомнение за сторено кривично дело кое што се гони по службена должност по чл.244-а „Бесправно градење” од КЗ и по целосно документирање на случајот денеска до ОЈО- Скопје е поднесена соодветна кривична пријава. – соопшти МВР.

Овој случај изминатиот период ја бранува јавноста, дотолку повеќе што надлежните институции си ја префрлаа одговорноста меѓусебно, а општината Чаир, под чија надлежност е случајот не спроведе акција за уривање на дивата градба, бидејќи никој не се пријавуваше на тендерот распишан за таа намена.

Во врска со случајот, премиерот Заев најави дека државата ќе и помогне на општина Чаир да ја урне дивоградбата пред Мавровка која стана симбол на немоќ на институциите. Вистински тест за власта која најави борба со криминалот, корупцијата и сивата економија како и прочистување на судството и јавните служби ќе бидат и повеќе слични случаи во Охрид, како и во Матка.

OhridNews

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...