20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Комисијата за заразни болести предлага: Хронично болните да се вратат на работа,...

Комисијата за заразни болести предлага: Хронично болните да се вратат на работа, а породилното отсуство да трае до јануари

Translate (Eng):[gtranslate]

Комисијата за заразни болести предложи до Владата, хронично болните лица да се вратат на работа, освен за оние лица кои имаат извештај од специјалист за влошување на болеста.

Комисијата предлага за работничките кои се на продолжено породилно отсуство, отсуството да им трае до 31.12.2020 година, а продолжува и ослободувањето на бремените жени од работа.

За родителите со деца до 10 години, ќе се одлучува на следниот состанок на Комисијата.

РЕКЛАМА

Предлог одлуката ќе биде доставена до Владата, информираат од Министерството за здравство.

 

- Реклами -