13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаСамо Земјоделското училиште во Битола со дозвола за физичка настава по сите...

Само Земјоделското училиште во Битола со дозвола за физичка настава по сите предмети

Од 18 основни и средни општински училишта во општина Битола и едно државно средно, од кои половината бараа настава со физичко присуство на учениците, согласност доби само едно средно школо во градот, тоа е Земјоделското „Кузман Шапкарев“ за настава по сите предмети.

Државното музичко училиште дозвола доби со физичко присуство на ученици да ги одржува стручните премети, но не и општообразовните предмети, теоретските, солфеж, хор, оркестар и хорско пеење.

Од основните училишта во градот само „Ѓорги Сугарев“ доби дозвола за настава со физичко присуство, но во посебната паралелка, како и повеќе училишта во руралните средини. Според ова, најголемиот дел од училиштата и учениците во градот настава ќе држат онлајн.

Владата одобри кои училишта може да имаат настава со физичко присуство
Општина Битола веќе издвои над 7,8 милиони денари или 120.000 евра за набавка на компјутери и силна интернет врска за сите наставници и професори да можат онлајн настава да држат од основните и средните училишта во градот. Исто така, за сите училишта набавени се и бесконтактни топломери.

„Во однос на училиштата и состојбата со пандемијата Општина Битола издвои за набавка на компјутери и интернет врска 5,9 милиони денари за основните училишта и 2,4 милиони денари за средните училишта. За секоја училница во која наставниците и професорите ќе можат да држат настава, се обезбедува по еден компјутер“, рече Валентин Груевски, претседател на Советот на Општина Битола.

Пишува: Слободна Европа

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...