17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаГостивар рекоредер во сообраќајни прекршоци: За само еден час казнети над 60...

Гостивар рекоредер во сообраќајни прекршоци: За само еден час казнети над 60 шофери !!!

Министерството за внатрешни работи во текот на денешниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Полициски службеници ги проверуваа возачите и возилата на поширокото гостиварско подрачје.

На територијата на градот и непосредната околина од утрово на повеќе пунктови се спроведуваа контроли за брзина, важност на регистрација, возачки дозвола, почитување на сообраќајни прописи. Меѓу другото беа опоменувани и лицата кои самоволно извршиле пренаменување на сообраќајни површини и беа отстранети повеќе импровизирани тезги од тротоари.

– За едночасовниот пресек, утврдивме дека на ова подрачје, регистрирани се шеесетина прекршоци и изготвени се исто толку поднесоци. Тоа во извесна мера ги оправдува и нашите активности во делот на превенцијата. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, изјави помошник министерот за односи со јавноста Тони Ангеловски при неговата посета на колегите во Гостивар.

Од полицијата информираа дека од почетокот на акцијата за подигање на непрописно паркирани возила, од гостиварските улици со „пајак” се подигнати шеесетина возила подигнати. Во текот на последниве 24 часа изречени на 33 лица им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок неносење лична заштита (заштитна маска) заради спречување на ширење на заразната болест Ковид 19.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...