16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, состојбата со Ковид-19 се стабилизира

Филипче: Засега нема потреба од рестриктивни мерки, состојбата со Ковид-19 се стабилизира

Засега нема потреба од дополнителни рестриктивни мерки, бидејќи состојбата се стабилизира по иницијалното зголемување на бројот на заразени од коронавирус, истакна министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека бројот на новодијагностицирани се стабилизираше на речиси десет проценти од вкупниот број направени тестови, по иницијалното зголемување кое беше особено нагло изминатата недела.

– Контролите на случаите и увидот во епидемиолошките анкети засега не оставаат простор за паника, односно нема најава за неконтролирано ширење на вирусот, што би требало да наметне потреба за дополнителни рестриктивни мерки. Искрено се надевам дека ниту нашата земја, ниту целиот регион нема да се соочиме со таква ситуација да треба да препорачаме рестрикција – рече Филипче, одговарајќи на новинарско прашање по одбележувањето на Светскиот ден на срцето.

Според министерот, првиот чекор би бил некоја форма на поблаги рестриктивни мерки. Тој нагласи дека маските на отворено засега не се задолжителни, но додаде дека доаѓа есенскиот и зимски период кога луѓето треба да се штитат и од настинки.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...