19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаАпасиев: Денес поднесов пријава против Мерсиха Смаиловиќ и уште шестмина други !!!

Апасиев: Денес поднесов пријава против Мерсиха Смаиловиќ и уште шестмина други !!!

Универзитетскиот професор и претседател на политичката партија Левица, Димитар Апасиев, речиси секојдневно е активен и е во центарот на вниманието.

 

Неговата активност особено се засили откако влезе како пратеник во Парламентот, а неговите објави на социјалните мрежи предизвикуваат бура од реакции.

Утрово, партијата Левица каде што Апасиев е лидер излезе со соопштение до јавноста во кое што се вели:

 

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЛЕВИЦА – АПАСИЕВ ПОДНЕСЕ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ ОНИЕ КОИ МУ СЕ ЗАК АНУВАА НЕМУ И НА НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО………..

 

Денес, претседателот на Политичката партија Левица – проф. д-р Димитар Апасиев, заедно со неговиот адвокатски тим, во архивата на Основното јавно обвинителство Скопје ја поднесоа кривичната пријава против Мерсиха Смаиловиќ од Скопје и уште шестмина други лица кои му се зака нуваа нему и на членовите на неговото поблиско семејство.

 

Наводите од пријавата, претходно записнички се пријавени и до надлежните инспектори во МВР – СВР Скопје, Одделение за борба со компјутерски кр иминал.

Кри вичната пријава е поднесена поради постоење основи за сомневање за сторено тешко кр ивично дело: „Ширење на ра сисистички и ксенофобичен материјал по пат на комјутерски систем“ казниво по член 394-г, ст. 1 од Кривичниот законик на РМ, како и за сторено кри вично дело „Загрозување на сигурноста“ – казниво по чл. 144, ст. 4, а во врска со чл. 23 од КЗ (поттикнување).

 

Очекуваме ОЈО Скопје да постапи по пријавата со истата експедитивност како кога пријавен беше нашиот претседател Апасиев и да ги преземе сите процесни, предистражни и истражни дејствија – слично како во други експонирани случаи, кога како пријавители се јавуваа носители на јавни функции од власта, а нивните заканувачи беа експресно санкционирани (примерите со премиерот Зоран Заев, министерот Оливер Спасовски, гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска и др.).

Партијата Левица будно ќе го следи текот на истрагата и благовремено ќе ја информира јавноста за постапувањето или непостапувањето на обвинителите од ОЈО по конкретниов предмет.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...