16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаМалиот Илче кој беше напуштен од родителите во Охрид, почина во штитеничкиот...

Малиот Илче кој беше напуштен од родителите во Охрид, почина во штитеничкиот дом во Демир Капија

Малиот Илче кој беше напуштен од родителите во Охрид, почина во штитеничкиот дом во Демир Капија. Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, а кој потоа успешно беше лекуван на Клиниката за детски болести во Скопје, од каде пред точно два месеца со насмевка замина, синоќа ненадејно починал, потврдија денеска од Министерството за Труд и социјална политика за Фактор.

„Со жалење информираме дека 11-годишното момче синоќа во групниот дом при Специјалниот Завод Семир Капија ненадејно починало. Детето беше примено таму на 7.август и според информациите на Специјалниот завод – Демир Капија, неговата здравствена состојба во изминатиот период била стабилна и постојано бил под надзор на стручни лица. По налог на Јавен обвинител, телото на момчето ќе биде предадено на обдукција со цел да се утврди причината за смртта, велат оттаму.

Единаесетгодишниот Илче од Охрид, боледуваше од церебрална парализа, а имаше и други здравствени психички нарушувања. Во текот на летото беше напуштен од родителите, а откако беше пронајден сам во исклучително лоши услови, во тешка состојба беше хоспитализиран на Клиниката за детски болести во Скопје. По 10-дневно лекување, на 7.август беше испратен во групниот дом при Специјалниот Завод Демир Капија.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...