19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Прилеп со чекан уништена табла со “северна” (ВИДЕО)

Во Прилеп со чекан уништена табла со “северна” (ВИДЕО)

Продолжува герила акцијата која што започна вчера кога во Скопје и Битола беа чкртани ознаките на споменици кои власта ги означи како дел од хеленската култура согласно Преспанскиот договор.

Според видеото кое осамна на социјалните мрежи ноќеска во Прилеп засега непознат маж со чекан ја уништил таблата на локалната Агенција за вработување на која пишува Република СЕВЕРНА Македонија.

Во герила акцијата на ѕидот на институцијата е напишана и безобразна порака до социјалдемократскиот сојуз со сексуално значење.

Во видеото во кое се користи легендарната песна “Во борба, во борба Македонски народе” се порачува “Прилеп, под ропство пишти, 6 октомври 2020” со што се алудира на повик на востание по примерот на 11 октомври ден кога во 1941 во истиот град бил нападнат бугарскиот полициски и воен участок по што започнало народното востание против фашистички окупатори.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...