12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаДоколку сака полицијата да ви пише казна за неносење маска на отворено,...

Доколку сака полицијата да ви пише казна за неносење маска на отворено, трк до кафана таму не може да ви пише казна дури и во затворена просторија !!!

Задолжително носење маска на отворено и кога сте сами на улица, кога сте на гости, на прослава или на слава не смеат да ви дојдат повеќе од четворица, се забранува групирање во парковите и на други јавни површини после 22 часот. Ова се новите мерки кои Комисијата за заразни болести ги предлага до Владата по алармантните бројки на новозарзени со коронавирус. Според министерот за здравство Венко Филипче, анализите покажале дека семејните забави и журките се главните причини за пораст на новоинфицирани со ковид-19 во земјава, а целта била да се спречат забавите од кафулињата да се префрлат во домашни услови. Исклучок за носењето маски надвор ќе бидат децата до 6 години, оние кои спортуваат или се од едно семејство кога се возат во автомобил.

Ви издвојуваме дел од реакциите на Твитер за овие мерки:

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...