Доколку сака полицијата да ви пише казна за неносење маска на отворено, трк до кафана таму не може да ви пише казна дури и во затворена просторија !!!

Задолжително носење маска на отворено и кога сте сами на улица, кога сте на гости, на прослава или на слава не смеат да ви дојдат повеќе од четворица, се забранува групирање во парковите и на други јавни површини после 22 часот. Ова се новите мерки кои Комисијата за заразни болести ги предлага до Владата по алармантните бројки на новозарзени со коронавирус. Според министерот за здравство Венко Филипче, анализите покажале дека семејните забави и журките се главните причини за пораст на новоинфицирани со ковид-19 во земјава, а целта била да се спречат забавите од кафулињата да се префрлат во домашни услови. Исклучок за носењето маски надвор ќе бидат децата до 6 години, оние кои спортуваат или се од едно семејство кога се возат во автомобил.

Ви издвојуваме дел од реакциите на Твитер за овие мерки:

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here