13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаСудот во Охрид ќе одлучува дали Зоран Милевски Кичеец ќе добие одложување...

Судот во Охрид ќе одлучува дали Зоран Милевски Кичеец ќе добие одложување на затворската казна

Зоран Милевски Кически вчера и денес не се појави во затворот „Скопје“ каде што треба да одлежи затворска казна, иако според упатниот акт тоа требаше да го стори на 12-ти октомври.

Од Кривичниот суд денеска информираа дека Кичеец поднел баарање за одложување на извршувањето на казната затвор, но појаснуваат дека одлуката треба да ја донесе судот во Охрид.

-До надлежниот судија за извршување санкции кој го издал упатниот акт со кој З.М. требало на 12.10.2020 година да се јави на издржување на затворската казна во КПУ Затвор Скопје, од страна на осудениот е доставена молба за одлагање на правосилно изречената казна затвор, јави Фокус.

Истовремено осудениот го известил судот дека по приемот на Упатниот акт истиот ја променил адресата на живеење од Скопје во Охрид, па согласно одредбите од Законот за извршување санкции и тоа член 7 ст. 2 и член 137 ст. 1 од ЗИС, за одлучување по барањето за одлагање како и понатамошното постапување по предметот наделжен според адреса на живеење на осудениот е Основниот суд во Охрид, каде предметот е веќе испратен, велат од судот.

Кичеец по признание на вина во случајот „Рекет“ беше осуден на три години затвор.

извор: Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...