16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаОсмани оптимист, Холштајн се надева а Бугарскиот амбасадор песимист за почеток на...

Османи оптимист, Холштајн се надева а Бугарскиот амбасадор песимист за почеток на преговорите

Османи оптимист за почеток на преговорите со ЕУ, Германија се надева, а бугарскиот амбасадор песимист

Бугарија не може да ја промени својата позиција, вели бугарскиот амбасадор, германската амбасадорка смета дека е во интерес на проширувањето до крајот на годината да се случи првата меѓувладина конференција меѓу Македонија и ЕУ, а министерот Османи не изнесе детали од разговорите со двајцата амбасадори.

Бугарија не може да ја промени Декларацијата на својот парламент, но постои и одлука на владата, па поради тоа останува позицијата на Софија во однос на почетокот на преговорите на Македонија со Европската Унија.

Овој став бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов му го соопштил на македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи за време на утринскиот работен појадок кај Османи на кој присуствувала и германската амбасадорка Анке Холштајн во МНР.

„Бугарија има декларација на парламентот и одлука на владата. Дискусиите внатре во Европската унија се проблем на Унијата, тоа не е наш проблем”, им изјави Ангелов на новинарите по појадокот.

Запарашан дали е извесно бугарско вето за првата меѓувладина конференција до крајот на годинава доколку историчарите на двете земји во Мешовитата комисија не успеат да постигнат договор по отворените прашања, бугарскиот амбасадор го избегна прашањето посочувајќи дека денешната средба е фокусирана на Берлинскиот процес.

„Ние сега сме фокусирани да го завршиме Берлинскиот процес и да и покажеме на цела Европа дека можеме заеднички да завршиме нешто успешно“, вели бугарскиот амбасадор.

Германија сепак се надева дека е можно до крајот на годината да се одржи првата меѓувладина конференција меѓу ЕУ и нашата држава.

„Целта на германското претседателство е да се одржи првата меѓувладина конференција меѓу ЕУ и Северна Македонија и тоа е битно прашање во однос на проширувањето на Унијата. Ќе направиме се што можеме за да овозможиме тоа да се случи. Во близок контакт сме со сите инволвирани. Има уште време да се стори нешто повеќе на тој план и ние сме оптимисти”, рече амбасадорката Холштајн.

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи не сакаше да навлегува во детали за разговорите за време на средбата со амбасадорите. Вели дека сака да им се остави простор на работните групи да продолжат со разговорите. Тој рече дека Договорот за добрососедство со Бугарија е рамката за решавање на сите недоразбирања меѓу двете земи и дека прашањата треба да се отвораат, а не да се стават под тепих.

Османи нагласи дека Договорот не прејудицира дека ќе се најде заедничко решение за секое прашање, но сепак пристапот е да се разговара за сите дилеми.

Целосниот текст во  МКД.мк

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...