19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаменик-директорот Измит Нура побарал од канцелариите да се тргнат крстовите и македонските...

Заменик-директорот Измит Нура побарал од канцелариите да се тргнат крстовите и македонските артефакти??!!

Шок доживеале вработените во Агенцијата за иселеништво на Македонија откако пред неколку дена добиле циркуларен меил во кој од заменик директорот добиле чудна забелешка.

Како што објави порталот Имфомакс, заменик директорот на Агенцијата, Измит Нура побарал од вработените да ги отстранат сите крстови, икони и национални симболи од своите канцеларии.

„По барање на заменик директорот на Агенцијата за иселеништво г-дин Измит Нура, ве замолувам да ги тргнете од канцелариите сите национални и верски артефакти. Ви благодарам за соработката“.

Функционерот на ДУИ Измит Нура претходно беше директор во Агенција за млади и спорт, а негото име за прв пат ја разбранува јавноста кога се пофали дека гласал на предвремените избори на Косово. Нура е екс член на 112 бригада на ОНА Мујдин Алиу, а на социјалните мрежи редовно споделува фотографии од војната.

Според Уставот на Република Македонијас се гарантира слободата на вероисповеста и се гарантира слободно и јавно, поединечно или во заедница со други, изразување на верата.No description available.

 

Извор: Инфомакс

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...