12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаАхмети за војната во Косово: Да имавме уште по еден живот, повторно...

Ахмети за војната во Косово: Да имавме уште по еден живот, повторно ќе се боревме за слобода!

Војната на Ослободителната Војска на Косово беше праведна војна на
албанската нација за слобода и самоопределување, но исто така и за
правда и владеење на правото, демократско и кохезивно општество,
ориентирано кон евро-американските вредности, вели лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

-Убеден сум дека моите пријатели, мои соборци, ќе бидат сведоци на
правичната војна на Ослободителната Војска на Косово и ќе се вратат како победници, целосно почитувајќи го владеењето на правото и локалната и меѓународната правда.

Знам, како јас така и моите другари, ако имавме уште по еден живот,
втора можност да се бориме за слобода и еднаквост, ќе го сторевме тоа
повторно затоа што верувавме и верувавме во правото на нашата нација.

Сите наши достигнувања во овие децении ги реализиравме заедно со нашите меѓународни пријатели и заедно почитувајќи ги вредностите прифатени од сите нас, ќе го завршиме нашето патешествие кон слободата, независноста, правдата и интеграцијата.

Владеењето на правото и вистинската неселективна правда се целта на сите нас и затоа им честитам на лидерите на Косово кои на најдостоинствен начин одговорија на повикот за правда и им посакувам брзо враќање на нивните должности, вели Ахмети.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...