18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаКако да го зајакнете имунитетот во време на вируси на природен начин?

Како да го зајакнете имунитетот во време на вируси на природен начин?

За да може некој да се одбрани од разни вирусни и бактериски инфекции, неопходно е имунолошкиот систем на организмот на тој човек да биде на високо ниво. Во зависност од ситуацијата во која се наоѓа, односно од тоа какви се неговите животни навики, тоа секако ќе зависи од степенот до кој е силна одбраната на неговото тело.

Постојат многу природни лекови кои се користат за зајакнување на имунитетот, но исто така е неопходно да се води грижа за физичката активност, и да се минимизира изложеноста на стрес, потоа да се избегнуваат алкохол и тутун, како и многу други штетни навики. Недостатокот на сон често се наведува како една од причините за ослабен имунитет, па затоа исто така треба да се земе предвид.

Природно зајакнување на имунитетот наспроти користењето суплементи

Ако прашате кој било експерт, речиси сигурно е дека ќе ве упатат на природни лекови за зајакнување на имунитетот, а не на употреба на хемиски суплементи.

Иако може да се најдат во продажба разни додатоци во исхраната, секогаш е подобро да се обидете да ја зајакнете одбраната на организмот на природен начин, со правилна исхрана и здрав начин на живот и да користите суплементи само ако е тоа неопходно.

Основни совети за зајакнување на имунитетот

Факт е дека исхраната игра значајна улога во зајакнувањето на одбранбените сили на кој било организам, но животните навики се исто така важни.

Најважно е да спиете доволно и во вистинско време. А кога ќе кажеме вистинско време, тоа значи дека треба да легнете до 22 часот, најдоцна до 23 часот, пожелно е да спиете во просек 8 часа, ако е можно. Можна е и попладневна дремка, но сето тоа зависи од вашиот дневен ритам.

Следното нешто за што треба да се грижите особено, доколку сакате да го зајакнете имунитетот, е да избегнете што е можно поголема ситуација која вклучува стрес. Се разбира, ова не е секогаш можно, но несомнено можете да се обидете да го направите тоа.

Исто така, пожелно е избегнување на тутун и алкохол. Секако, ако сте пушач, треба да престанете со таа навика, која е многу лоша за состојбата на вашето тело, а со тоа и за имунитетот.

Физичката активност и да се биде на отворено се исклучително важни за подобрување на состојбата на организмот, што секако ќе има позитивно влијание врз имунитетот.

Ѓумбир и мед за зајакнување на имунитетот

Доколку сакате да направите вистински витамински коктел, кој ќе ви помогне да ја подобрите одбраната на организмот, треба да користите мед, лимон и ѓумбир.

Мешавината од овие три намирници се подготвува многу едноставно, и треба да се консумира секој ден, еднаш на ден. За време на инфекции, како што е грипот, можете да го користите овој природен зајакнувач на имунитетот двапати на ден. Една лажичка наутро и навечер во тој период е сосема доволна.

Ѓумбирот е потребно да се исечка на мали коцки, а исто така исечете го лимонот заедно со кората и сето тоа измешајте го со медот. Препорачливо е да користите органски лимон, а доколку тоа не е можно, тогаш треба да го натопите во раствор од сода бикарбона и вода, такашто кората ќе се исчисти од пестициди.

Предвидената количина е мал корен од ѓумбир, еден лимон и половина килограм мед по ваш избор, а смесата се чува во фрижидер.

Јогурт за подобар имунитет

Благодарение на активните култури на одредени бактерии, пожелно е да се вклучи јогурт во исхраната, со цел да се подобри одбраната на организмот.

Всушност, оваа храна има влијание првенствено на одржување на цревата во здрава состојба, што индиректно влијае на подобриот имунитет.

Во случај да не ви се допаѓа обичен јогурт, имате можност да користите пробиотици, кои може да се најдат на пазарот.

Јадете повеќе овошје

Агрумите се познати по својата висока содржина на витамин Ц, а познато е дека овој витамин позитивно влијае на имунитетот.

Иако е најдобро да се консумираат портокали, лимони и сите други овошја кои се богати со овој витамин, секако е добро да стекнете навика за консумирање на овошје.

Пијте билни чаеви без шеќер

Навиката за пиење кафе е многу почеста кај нашиот народ, но сепак треба да конзумирате и билни чаеви.

Изборот е голем, затоа против цревни инфекции треба да консумирате чај од невен, за проблеми со респираторните органи – мајчина душица, камилица за смирување, бозел и липа за препотување.

Без разлика кој билен чај го користите, најважно е тој да биде потопол и секако без шеќер, со евентуален додаток на мед, но ако можете, избегнете го и тоа.

Внесувајте редовно мед

Сосема е сигурно дека внесувањето природен мед ќе ви помогне да се чувствувате подобро. Секако се смета за одличен природен лек за подобрување на имунитетот.

Покрај тоа, медот е одлична замена за индустрискиот бел шеќер, кој се смета за нездрав.

Може да го консумирате во чај или со додавање на малку лимон, или во комбинација со ѓумбир.

Јадете повеќе лук

Со оглед на тоа што станува збор за природен антибиотик, воопшто не е чудно што често се препорачува да се консумира за да се зајакне имунитетот.

Покрај тоа што има антивирусни својства, се смета и за одличен природен лек против разни видови бактерии.

Внесот на витамини е многу важен

Со цел имунолошкиот систем на секој човек да може да ја извршува својата функција, потребно е неговата исхрана да биде разновидна. Сепак, акцентот треба да се стави на оние намирници кои се особено богати со витамини.

Во таа смисла, се препорачува да се јаде овошје од секаков вид, потоа зелен зеленчук, како што се спанаќ, брокула и зелка, како и да се внесуваат кромид и лук.

Не треба да заборавиме на морковите, доматите и цвеклото, потоа пиперките и оревите.

Важно е исхраната да биде што е можно поразновидна.

Јадете храна богата со цинк

Белите крвни клетки кои се наоѓаат во коскената срцевина првенствено служат за одбрана на телото од разни напаѓачи, а нивното производство го стимулира цинкот.

Освен во јајцата, цинкот се наоѓа и во говедското и пилешкото месо, како и во месото од мисирка, потоа во морските плодови и житарките, но и во пченицата, бадемите и семките од тиква, како и во гравот.

Овој елемент е исклучително важен, бидејќи благодарение на неговите својства влијае на спречување на воспаленија, а на специфичен начин успева да создаде своевидна бариера на мукозната мембрана на грлото и носот, такашто ќе спречи разни вируси и бактерии да продрат понатаму.

Овесна каша за подобар имунитет

Ова е житарица која содржи не само цинк, туку и јод, фосфор и магнезиум, како и калиум и многу други важни минерали и витамини.

Бидејќи се смета за природен антиоксиданс, овесот исто така се смета за еден од подобрите борци за зајакнување на имунитетот.

Обично се консумира во форма на овесна каша, во која можете да додадете ореви или евентуално суво овошје по желба.

Избегнувајте употреба на додатоци, но не и кога се неопходни

Секогаш е подобра опција да се консумираат природни средства за зајакнување на имунитетот. Сепак, постојат ситуации кога тоа е практично невозможно, но секако е подобро да се користат суплементи под надзор на лекар.

Грижете се за вашето ментално здравје

Покрај сите горенаведени, можеби најважно е како се справувате со стресни ситуации и дали се обидувате да го одржите вашето ментално здравје.

Многу експерти кои го проучувале имунитетот се согласуваат дека клучната улога во зајакнувањето на одбраната на телото ја игра менталната структура на секоја индивидуа, затоа во таа смисла се препорачува да се развие позитивен став што е можно повеќе.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...