6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаДатум за ЕУ не добивме, ама затоа отсега ќе патуваме во Сент...

Датум за ЕУ не добивме, ама затоа отсега ќе патуваме во Сент Китс и Невис, држави во големина колку Охрид.

Македонија воспостави безвизен режим и со Сент Китс и Невис (Свети Кристофер и Невис), држава од два острова меѓу Карипско Море и Атлантски Океан со околу 53 илјади жители.

 

Договорот го потпишаа амбасадорите на двете земји во Велика Британија, Александра Миовска и Кевин Ајзак.

Со склучувањето на првиот меѓудржавен договор со поранешната британска колонија по воспоставувањето дипломатски односи минатата година, со македонски пасош сега може да се патува без виза во 125 земји.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...