22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Датум за ЕУ не добивме, ама затоа отсега ќе патуваме во Сент...

Датум за ЕУ не добивме, ама затоа отсега ќе патуваме во Сент Китс и Невис, држави во големина колку Охрид.

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонија воспостави безвизен режим и со Сент Китс и Невис (Свети Кристофер и Невис), држава од два острова меѓу Карипско Море и Атлантски Океан со околу 53 илјади жители.

 

Договорот го потпишаа амбасадорите на двете земји во Велика Британија, Александра Миовска и Кевин Ајзак.

РЕКЛАМА

Со склучувањето на првиот меѓудржавен договор со поранешната британска колонија по воспоставувањето дипломатски односи минатата година, со македонски пасош сега може да се патува без виза во 125 земји.

 

- Реклами -